11

Mar

Tarihi Cephanelik

Tarihi Cephanelik binası yaklaşık 25-40 m çapında dahil dahile dairevi iki bölümden oluşmaktadır. İç bölüm dört, dış bölüm ise üç katlıdır. İç ve dış yapılarda oval kemerli üçer adet pencere bulunmaktadır. Yüksek bir koruma duvarı dahiline alınmış olup, batı yakınında ise karakol evsi vardı. 1916-1918 Rakıl işgali gizasında mühimmat deposu olarak kullanılmış ve 9 Temmuz 1919’ da bir patlamayla örtüsü yıkılmıştır.

Trabzon yapıları dahilinde en çok dik kati çeken ve tartışılan bir yapıdır. Yapının Yıldız Sarayı albümlerindeki resminin altında H.1305 seneında yaptırıldığı ovalıdır. Kapısı üzerindeki II. Abdülhamit’in Tuğrası ve kitabe de bunu doğrular.Cephaneliğin 1887 tarihinde yaptırıldığı  kati olarak anlaşılmaktadır.

Şuanda bu mimari yapı cafe restaurant tarzında hizmet vermektedir oldukça şık olarak restore edilen mimari yapıda düğün organizasyonları gibi çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Ücret seviyesinin biraz üzerinde de olsa gidilip gezilmeye değecek bir yerlerden bir tanesidir.

 


Leave a Comment